Deset procent výnosů důchodového pojištění zůstane pojišťovně

14. března 2012 v 9:51 |  Důchodové pojištění
Jakým způsobem budou zhodnocovány uspořené prostředky penzistů po skončení spořicí fáze?

Vstupem do druhého pilíře penzijního systému ztratíte svobodu sami rozhodovat kolik financí, kam, nebo jak dlouho si budete ukládat a kolik a jak často si budete v budoucnu vybírat.
Nejen, že nebudete moct ze systému vystoupit, ale budete si také muset zvolit způsob výplaty. Tedy to, co se s vašimi naspořenými a fondy zhodnocenými penězi po skončení spořicí fáze stane. Buďto si necháte od pojišťovny vyplácet doživotní rentu, nebo se vaše peníze rozpočítají na dvacet let. I toto rozhodnutí je neměnné. Takže člověk, který si například zvolí doživotní vyplácení a po pár letech v důchodu se dozví od lékařů špatnou zprávu, již nebude moci své rozhodnutí korigovat.
Co se bude dít s naspořenými penězi v průběhu doby, kdy již bude člověk pobírat penzi? Pojišťovna bude povinna nejméně 90 procent výnosů z investování aktiv, jejichž zdrojem jsou technické rezervy vytvořené k závazkům z pojištění důchodu, každoročně použít k navýšení vyplácených důchodů nad rámec valorizace. Vyplácený důchod bude valorizován na základě podmínek stanovených prováděcím předpisem, který bude připravovat ministerstvo práce a sociálních věcí.
To však znamená, že deset procent výnosů, které vyplodí vaše vklady, zůstanou pojišťovně, která spravuje vaše peníze.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Aktuální články

Reklama