Diamanty mohou být zajímavou investicí

30. března 2012 v 18:04 |  Investice
Diamanty mají do zlata daleko, přesto mohou být zajímavou investicí.

Rádi byste někam investovali své peníze a nezaujalo vás zlato ani perly? Jednu z možných alternativních investic představují diamanty. Stejně jako zlato jsou tyto drahokamy dobrým uchovatelem hodnot.
Stará moudrost praví: "Rozdělte majetek na třetiny." Jednu třetinu nechte aktivní, například na vlastní podnikatelské aktivity. Jedna třetina ať přináší určitou rentu, třeba nemovitosti či cenné papíry. Jednu třetinu však uschovejte, uložte jako "rezervu na horší časy", kterou v ideálním případě nepoužijete a předáte další generaci. Od pradávna zde mají své tradičně dominantní místo zlato, drahé kameny a také diamanty.
Trh s drahokamy funguje odlišným způsobem než v případě zlata či jiných komodit. Pokud uvažujte o diamantech jako investici, zapomeňte na fondy. Koupit můžete buď šperk, nebo přímo takzvaný investiční diamant.
I když v porovnání s trhem investičního zlata stále zůstává ten diamantový popelkou, poptávka po diamantech roste, a to i mezi drobnými investory.
Vyšší poptávku po diamantech s sebou přináší i současná ekonomická situace ve světě a s ní spojená nižší důvěra v papírové peníze.
Nevýhodou je, že nákup a prodej diamantů probíhají pouze mezi specializovanými obchodníky s diamanty. Situaci navíc komplikuje fakt, že existuje množství různých druhů a poddruhů diamantů a tím i množství různých oceňovacích metod. Roztříštěná struktura trhu brání vytvoření jednoduchého cenového indexu, i když pokusy zde samozřejmě existují.
Říká se, že skutečnou cenu diamantu poznáte pouze při jeho prodeji. Pokud obchodník s diamanty nabízí drobnému klientovi diamant za cenu výrazně vyšší, než udává SRP, znamená to, že se snaží natáhnout marži a investorovi hrozí, že koupí zbytečně draze.
Trh s diamanty nebude patrně nikdy tak likvidní a transparentní jako trh s investičním zlatem či jinými podobnými produkty. Nelze jen tak jednoduše zadat příkaz, že chcete prodat. Na svůj "kousek" si totiž musíte najít kupce. Pak je však již získání hotovosti velmi rychlé, obvykle se počítá v řádech minut, maximálně dnů.
Zde si můžete přečíst další informace na téma diamanty:
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Aktuální články

Reklama