Ministerstvo financí připravuje další změny stavebního spoření

14. března 2012 v 8:15 |  Stavební spoření
Ministerstvo financí opět připravuje změny stavebního spoření. Je výhodnost úvěrů na bydlení ohrožena?

Zájemce o stavební spoření patrně především zaujme nově navržená možnost převést prostředky ze stavebního spoření do penzijních fondů. Byla by to vlastně alternativa k dokládání účelového použití státní podpory.
Návrh však obsahuje ještě další změnu, která je na první pohled méně nápadná, avšak s o to vážnějšími dopady.
Touto změnou je zavedení takzvaného produktového pojetí stavebního spoření. O co se jedná? Podle v současnosti platné právní úpravy jsou stavební spořitelny v podstatě specializovanými bankami. Mohou poskytovat pouze stavební spoření, ale nesmějí již nabízet jiné bankovní produkty. Především nesmějí investovat peníze účastníků spoření do akcií, derivátů, klasických podnikatelských úvěrů a dalších aktiv. Ty jsou pro banku výnosnější, avšak zároveň také mohou být rizikovější.
Tento stav by však měl skončit a stavební spoření by podle nového návrhu měly nabízet i klasické banky. Problém sšak může nastat v okamžiku rozhodování, jak tyto zdroje použít. Úvěry ze stavebního spoření mají ze zákona omezenou úrokovou sazbu, takže pro banku jsou méně výhodné než ostatní aktiva. Stavební spořitelny v současnosti nemají jinou možnost, jak efektivně investovat, a proto je k poskytování úvěrů ze stavebního spoření tlačí ekonomická nutnost, která funguje lépe než zákon. Banky takový tlak pociťovat nebudou, což by mohlo znamenat, že banky budou nashromážděné vklady používat na jiné, výnosnější obchody.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Aktuální články

Reklama