Valorizace důchodů by měla být vázána na výběr pojištění

16. března 2012 v 7:32 |  Důchodové pojištění
Valorizace důchodů by v budoucnu měla být vázána na výběr důchodového pojištění. Vláda ale při vyměřování důchodů bude brát ohled na situaci důchodců.

Jako řada vyspělých a velmi sociálních států, jako je Švédsko, váže vývoj valorizace na objem vybraného důchodového pojistného, tak i my bychom se měli postupně k tomuto vzorci dostat, aby se nezvyšoval deficit důchodového účtu.
Na důchodovém účtu na konci ledna chybělo 3,2 miliardy korun a jeho stav se meziročně zhoršil i přes vyšší výběr pojistného.
Ekonomičtí ministři se shodli na tom, že vláda by měla snižovat schodky rozpočtu podle plánu a zemi nezadlužovat. Kvůli nepříznivému vývoji ekonomiky budou ale potřeba větší škrty a další opatření. Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) navrhl mimo jiné zmrazení penzí na tři roky. Nečas a Drábek ale pak dali najevo, že vláda neplánuje důchody zcela zmrazit.
V České republice ke konci loňského roku žilo více než 2,87 milionu lidí pobírajících starobní, invalidní a pozůstalostní důchod. Přičemž jejich počet meziročně vzrostl téměř o 54 000. Za celý loňský rok dosáhl schodek důchodového účtu 39,5 miliardy korun, což byl největší propad důchodového účtu od roku 2003.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Aktuální články

Reklama