Apple na finančním trhu

11. dubna 2012 v 6:52 |  Investice
Apple vyrostl během pár let tolik, že se správci investic stydí nemít ho v portfoliu.

Ten, kdo před pěti lety koupil akcie Applu, se dnes může radovat z výnosu okolo 560 procent. Na desetiletém horizontu akcie vzrostla o úctyhodných 5000 procent. Společnost je dnes s přehledem největší firmou světa s tržní kapitalizací kolem 565 miliard dolarů. Apple hlásí rekordní zisky a analytici se předbíhají ve svých předpovědích dalšího strmého růstu. Otázkou, která v současnosti trápí investory, alespoň ty inteligentní, je: "Je Apple bublina?"
Růstový potenciál společnosti Apple není vyčerpaný, značka může potenciálně získat miliony nových zákazníků v zemích, jako jsou Brazílie nebo Čína.
Největším problémem investorsky atraktivních společností typu Apple je fakt, že jejich akcie mají velkou tendenci k iracionálnímu růstu.
Je skvělé vyhřívat se na výsluní, avšak záře reflektorů se může otočit proti firmě samotné. Sebemenší negativní zpráva, například horší než očekávané hospodářské výsledky v důsledku sílící konkurence, může potenciálně poslat akcie výrazně níž, než by jinak významu zprávy odpovídalo.
Čistě z matematického hlediska, podle různých poměrových ukazatelů nevypadají akcie Applu zásadně nadhodnocené. Zatím. Dobrou zprávou pro spekulanty tedy je, že se mohou na bublině ještě svézt. Když budete mít štěstí, vyděláte na Applu padesát nebo více procent za několik málo měsíců.
Další články:
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Aktuální články

Reklama